Otwarcie pralni samoobsługowej – od pomysłu po realizację

Pralnia samoobsługowa - pomysł na biznes

Jeszcze kilka lat temu pralnia samoobsługowa była uznawana za niszowy biznes. Ostatnie lata pokazały nam, że polski rynek jest nie tylko gotowy, ale wprost oczekuje na tego typu usługi. Pralnie samoobsługowe nie są traktowane już jako moda ze Stanów Zjednoczonych i wymysł dla bogaczy. Mentalność i przyzwyczajenia Polaków zmieniają się i rynek pralniczy musi za nimi nadążyć.

Kto i dlaczego korzysta z pralni samoobsługowych?

Największe zapotrzebowanie na korzystanie z pralni samoobsługowych jest oczywiście w większych miastach. Tempo życia przyspiesza, a powstawanie pralni samoobsługowych jest dostosowaniem się do tego rytmu. Oprócz oszczędności czasu, użytkownicy cenią sobie również wygodę i korzyści finansowe. Ceny prania oraz suszenia w pralni nie są wysokie. Tradycyjne, domowe pranie też generuje koszty – zużycie energii, wody, detergentów czy koszt samego sprzętu.

Dodatkowo, sprzęt piorący i akcesoria zabierają miejsce w często zbyt małych łazienkach. Suszarka elektryczna to dość duży wydatek, a suszarka z rozwieszonym praniem niestety nie stanowi dekoracji mieszkania. Posiadanie pralki we własnym mieszkaniu nie jest już koniecznością.

Kolejną zaletą korzystania z pralni samoobsługowej jest możliwość prania rzeczy o dużych gabarytach (kołdry, koca) oraz brak obaw o zniszczenie tkanin.

Pralnie samoobsługowe otwierane są najczęściej na dużych osiedlach, w galeriach, przy ulicach handlowych, w akademikach, obiektach zakwaterowania pracowników.

Nasz kraj idzie z duchem czasu, więc coraz śmielej możemy powiedzieć, że otwarcie własnej pralni samoobsługowej jest dobrym pomysłem na biznes. Realizacja marzenia o własnej pralni jest bliżej niż Ci się wydaje.

Jak otworzyć pralnię samoobsługową - krok po kroku

Skontaktowanie się z firmą wyposażającą pralnie ułatwi Ci wszystkie kolejne działania. Nasz zespół kieruje się zasadą: od pomysłu po realizację. Nie zwlekaj i zaraz po pojawieniu się myśli o założeniu własnej pralni samoobsługowej nawiąż z nami kontakt. My „poprowadzimy Cię za rękę” i podpowiemy od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jak się do tego przygotować.

  1. Nawiąż kontakt z dostawcą sprzętu, czyli partnerem w całym procesie.

    Nie musisz posiadać doświadczenia i jakiejkolwiek wiedzy o pralnictwie. Wystarczy, że zaufasz doświadczeniu ekspertów. Nasza firma oferuje więcej niż tylko maszyny. Zapewnimy Ci wsparcie na każdym etapie i podzielimy naszym wieloletnim doświadczeniem w tej branży.

    a) Poznaj koszty otwarcia pralni i zwrot inwestycji
    Szacunkowy koszt otwarcia pralni samoobsługowej to wydatek rzędu od 80 do 150 tysięcy złotych. To dość szeroki przedział. Podczas rozmowy z naszym doradcą będziemy mogli go zawęzić. Musimy poznać Twoje oczekiwania, możliwości i plany – każda inwestycja jest inna, a oferta i doradztwo muszą być dostosowane do Twoich potrzeb.
    Kiedy możesz spodziewać się zwrotu inwestycji? Szacowany zwrot to 2-3 lata. Wyliczymy przewidywany zwrot na podstawie szacowanej wydajności pralni w danym regionie.

    b) Dowiedz się jakie są wymagania techniczne lokalu
    Musisz mieć świadomość, że pomieszczenie, w którym ma znajdować się pralnia, musi spełniać wymogi techniczne oraz sanitarne. Dotyczą one m.in. odpowiedniej wentylacji, kanalizacji, poboru wody i energii. Przekażemy Ci wszystkie informacje i wytyczne dotyczące tej kwestii.
    Wielkość lokalu nie może być mniejsza niż 30m2, a jego wysokość powinna wynosić min. 3 metry.

    c) Odwiedź jedną z referencyjnych pralni samoobsługowych myLaundry
    Będąc w pralni bezobsługowej z reguły nie zwracamy uwagi na to, jakiej marki sprzęt obsługujemy, jakie detergenty są dozowane, jakie zastosowano technologie. Nie zadajemy sobie pytań dlaczego to zostało zrobione tak, a nie inaczej. Dlatego też zachęcamy Cię do wspólnej wizyty w jednej z pralni samoobsługowych myLaundry, które wyposażyliśmy.
    Będziesz miał okazję przyjrzeć się wszystkim mechanizmom oraz zwrócić uwagę na elementy, którą stoją za sukcesem tego biznesu.

  2. Wybierz lokalizację i miejsce. Opracuj biznesplan.

    Przeprowadź badanie rynku – sprawdź czy w najbliższej okolicy jest zapotrzebowanie na korzystanie z pralni samoobsługowej. Zbadaj ceny konkurencji, ich działania marketingowe, godziny otwarcia, itp. Znajdź słabe strony, zastanów się czym może się wyróżnić Twoja pralnia i jakie działania zagwarantują powodzenie Twojego biznesu.

    Punkt pralniczy musi znajdować się w miejscu o dobrze skomunikowanej infrastrukturze miejskiej. Musi być widoczny i dostępny. Dodatkowym atutem będzie dostęp do bezpłatnego parkingu. Możesz pomyśleć o wynajęciu większego lokalu i przeznaczeniu jego części na punkt usług krawieckich czy czytelnię. Wyjdź naprzeciw oczekiwaniom swoich potencjalnych klientów.

    Pamiętaj: Lokalizacja pralni samoobsługowej jest kluczem do sukcesu.

    Dokładnie opracuj plan biznesowy. Dostawca sprzętu pralniczego pomoże określić Ci koszty otwarcia pralni oraz jej prowadzenia (kosztorys będzie zawierał m.in. cenę urządzeń pralniczych, systemu płatności oraz środków chemicznych). Dochodzą do tego koszty wyposażenia, mebli i dekoracji. Należy również uwzględnić cenę wynajmu lokalu oraz opłaty za prąd i wodę. Pamiętaj, że otwierając tego typu pralnię nie poniesiesz kosztów zatrudnienia personelu. Nie dotyczą Cię również żadne opłaty franczyzowe! myLaundry to unikalny w branży model „anty-franczyzowy”. Otwierasz biznes pod własnym logo, a my jesteśmy Twoim partnerem, który przekazuje specjalnie dedykowane rozwiązania oraz know-how.

  3. Kompleksowa oferta cenowa oraz projekt technologiczny.

    Znając Twoje możliwości i potrzeby oraz wielkość wybranego lokalu dokonujemy szczegółowej kalkulacji. Uwzględniamy odpowiednią ilość profesjonalnych pralnico – wirówek oraz suszarek marki Electrolux Professional. Dobieramy odpowiedni system płatności i inne wyposażenie pralni samoobsługowej.

    Przykładowa konfiguracja małej pralni na start:
    – 4 przemysłowe pralki samoobsługowe z podgrzewem elektrycznym (3 x WH6-8 – 8kg, 1 x WH6-14 – 14kg) ze standardowym sterownikiem CompassPRO,
    – 3 przemysłowe suszarki z podgrzewem elektrycznym lub gazowym (2 x TD6-7 – 8kg, 1 x TD6-14 – 14kg) wyposażone w inteligentny pomiar wilgotności,
    – 3 systemy automatycznego dozowania DOSIPER Medusa na 5 pomp z przepłukiwaniem wodnym, alarmem niskiego poziomu płynów oraz łącznością wifi,
    – 5 aparatów wrzutowych Electrolux na monety PLN – wbudowane/zintegrowane w każdej z maszyn do indywidualnych płatności i uruchamiania osobno każdej z maszyn,
    – aplikacja do obsługi pralni AirWallet (NOWOŚĆ!) – system bezgotówkowej płatności dla pralni samoobsługowej z możliwością płatności kartą.

    Electrolux posiada także pełny koncept dla segmentu pralni samoobsługowej „myLaundry Concept Store”. Jest to opcja Premium, czyli urządzenie pralni od A do Z według wytycznych Electrolux Professional, włącznie z meblami i wystrojem lokalu.

    Na życzenie pomagamy w opracowaniu indywidualnego projektu technologicznego pralni z dokładnymi wymiarami pod konkretny lokal (z modelem i wizualizacją). Wspieramy przy adaptacji lokalu ws. technicznych: audyt lokalu, wskazanie konkretnych przyłączy, które należy przygotować pod urządzenia, sugerowane rozwiązania. Tworzymy indywidualne bilanse zapotrzebowania na media, aby mieć pewność że dany lokal sprosta oczekiwaniom prądowo-gazowo-wodno-wentylacyjnymi. Doradzamy najbardziej optymalne rozwiązania pod konkretne warunki lokalu.

  4. Możliwości finansowania.

    Jeżeli Twoje środki własne nie są wystarczające na otworzenie własnej pralni, skorzystaj z innych możliwości. Jako Twój partner w biznesie możemy skontaktować Cię z doradcą ds. leasingu. To bardzo popularna obecnie forma finansowania. Spośród kilku wariantów leasingu wybierzesz ten najkorzystniejszy dla Ciebie.
    Może w Twoim regionie oferowane są dofinansowania na otworzenie własnej działalności? Warto to sprawdzić.

  5. Uruchomienie pralni.

    Po dokonaniu zamówienia, jedyne czym musisz się zająć to przygotowanie przyłączy w lokalu wg otrzymanych wytycznych. Resztą zajmujemy się my. Nasi technicy dostarczają, wnoszą, instalują i kalibrują sprzęt pralniczy. Następnie przeszkolimy Cię w zakresie podstawowej konserwacji maszyn (czyszczenie, dbanie o sprzęt) oraz obsługi centralnego systemu płatniczego.
    Tobie pozostaje zorganizowanie hucznego otwarcia pralni!

  6. Działania marketingowe.

    Zadbaj o marketing, aby przyciągnąć i zatrzymać jak najwięcej klientów. Masz w tym zakresie szereg możliwości – od ulotek i plakatów, po szeroko rozumiany marketing internetowy. Dostępnych jest wiele darmowych jak i płatnych narzędzi.
    Możesz zlecić te działania agencji marketingowej i zaufać ich doświadczeniu lub spróbować to zrobić samemu. Jest wiele ogólnodostępnych informacji – przekonaj się, że to nic trudnego.
    Pomyśl również o akcjach promocyjnych. To Ty ustalasz ceny prania i suszenia. Nie są one narzucone odgórnie – nie jest to franczyza.

  7. Konserwacja sprzętu oraz dożywotnie wsparcie w biznesie.

    Nasza rola nie kończy się przywiezieniu i zamontowaniu maszyn pralniczych. Świadczymy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na terenie całej Polski. Nasza siedziba znajduje się w Warszawie, ale dzięki współpracy z kilkudziesięcioma serwisantami z różnych zakątków kraju odległość nie ma znaczenia. Nasi serwisanci również chętnie służą darmowymi poradami przez telefon/e-mail.

Wiesz już od czego zacząć, więc skontaktuj się z firmą Abrilux – mailowo, telefonicznie lub odwiedź nas w naszej filii w Warszawie.

Powodzenia!