Pranie i suszenie kombinezonów strażackich wykonanych z Nomexu

Skuteczne pranie i suszenie kombinezonów Nomex – nowoczesne maszyny, pełne bezpieczeństwo i wyjątkowe efekty

1. Co to jest tkanina Nomex i przez kogo jest używana?

Nomex jest polimerem o unikalnej strukturze chemicznej wykorzystywanym do produkcji włókien. Materiał nomexowy charakteryzuje się wysoką odpornością termiczną i mechaniczną. Właściwości fizykochemiczne tkaniny Nomex sprawiają, że znajduje on zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Stosuje się go m.in. do produkcji ubrań ochronnych i specjalnych. Nomex stanowi ochronę przed ciepłem i płomieniem, jego włókna nie topią się, nie kapią i inie wspierają procesu spalania. Jest to idealny materiał do produkcji kombinezonów strażackich.

2. Pranie i suszenie kombinezonów strażackich wykonanych z Nomexu.

Na mundurach strażackich osadzają się głównie sadze, smary i różne substancje chemiczne. Są one widoczne gołym okiem. Dodatkowo należy zmierzyć się z substancjami, których nie możemy dostrzec –  rakotwórczymi toksynami gromadzącymi się wewnątrz warstw munduru. Zabrudzenia, do jakich dochodzi podczas akcji ratowniczych i gaśniczych, należy w odpowiedni sposób usunąć. Jest to jeden z wielu ważnych elementów profilaktyki antynowotworowej wśród strażaków.

Podczas prania kombinezonów trzeba mieć na uwadze, że odzież typu Nomex wymaga specjalnego traktowania ze względu na swoje funkcje ochronne i parametry. Jak prać Nomex? Należy zadbać o właściwą temperaturę wody i odpowiednie detergenty piorące i impregnujące, które nie uszkodzą tkaniny. Standardowe pranie w zwykłej domowej pralce nie jest ani skuteczne, ani bezpieczne.

Kolejnym problemem, z jakim borykają się osoby dbające o czystość mundurów, jest proces ich suszenia. Suszenie „na słońcu” lub standardowa procedura suszenia w zwykłej domowej suszarce może przynieść więcej szkody niż pożytku. Proces suszenia musi zapewnić ochronę impregnowanej odzieży.

Zarówno podczas prania, jak i suszenia nomexowe kombinezony strażackie muszą być nie tylko oczyszczone z toksyn i zabrudzeń, ale również zachować swoje funkcje ochronne. Jest to możliwe wyłącznie dzięki profesjonalnym urządzeniom pralniczym zaprojektowanym specjalnie do takich potrzeb.

3. Profesjonalna pralka dla straży pożarnej.

Pralka do nomexu musi posiadać specjalne programy prania, dzięki którym możliwe jest skuteczne oczyszczenie tkaniny oraz zachowanie jej właściwości ognioodpornych. Ze względu na dużą objętość mundurów strażackich pralka musi mieć duży otwór drzwiowy oraz pojemny bęben. Duże znaczenie ma również niska siła odwirowania. Zbyt mocne wirowanie i akcja mechaniczna, do jakiej wówczas dochodzi, może uszkodzić taśmy odblaskowe.

Electrolux Professional oferuje szeroką gamę urządzeń przeznaczonych do czyszczenia i impregnowania ubrań specjalnych. Od półprzemysłowych pralek serii myPro po przemysłowe pralnico – wirówki o większej pojemności oraz pralki z barierą higieny. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od potrzeb i wielkości Jednostki Straży Pożarnej. Dla małej jednostki OSP świetnie sprawdzi się model WE1100P, który pomieści 2 mundury strażackie. Idealnym wyborem dla większych jednostek PSP będą przemysłowe pralki (WH6-11, WH6-14, WH6-20, WH6-27, WH6-33), w których można wyprać od 2 do aż 5 kompletów ubrań specjalnych na jeden cykl. Dodatkową zaletą profesjonalnych pralnico – wirówek do nomexu są funkcje zapewniające oszczędność energii, czasu oraz wody.

Proces prania odzieży strażackiej to również impregnacja. Wszystkie modele pralnico – wirówek wymienione powyżej przystosowane są do podłączenia automatycznego systemu dozowania. Oprócz środków piorących dozowany jest również impregnat, który przywraca warstwę ochronną munduru. Automatyczne systemy dozowania oraz detergenty oferuje dla Straży Pożarnych dostawca profesjonalnej chemii pralniczej – firma Wiwo.

O czystość i odkażenie środków ochrony indywidualnej można zadbać dzięki specjalnej myjce. Model Electrolux PPE przeznaczony jest do mycia i dezynfekcji hełmów, butów, masek i węży. Odpowiednie odkażenie ŚOI zapewnia strażakom bezpieczeństwo pracy i chroni ich przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami podczas kolejnego użycia.

4. Suszarki i szafy do suszenia ubrań strażackich.

Suszenie nomexu wymaga specjalistycznego sprzętu, który zapewni ochronę dla zaimpregnowanej odzieży. Suszarki Electrolux Professional wyposażone są w specjalny program, który przywraca impregnowaną warstwę, co sprawia, że mundury strażackie będą w dalszym ciągu posiadały skuteczną warstwę ochronną. Dodatkowo posiadają duże okno wsadowych i szereg funkcji pozwalających na oszczędność energii elektrycznej/gazu oraz zapewniających komfort obsługi.

Alternatywą dla suszarki bębnowej są szafy suszące. Są one polecane dla dużych rzeczy wymagających szczególnego traktowania, w tym strażackich mundurów nomexowych. Główną cechą szaf jest to, że nie wykonują żadnej akcji mechanicznej, która mogłaby negatywnie wpłynąć na delikatne lub specjalistyczne tkaniny.

Dedykowany model do suszenia mundurów strażackich to DC6-15WW. Jest wyposażony w program automatycznego suszenia w 75°C dla ochrony impregnacji kombinezonów z wodoszczelnego Gore-Texu. Szafa DC6-15WW pomieści aż 4 mundury, a jej specjalnie zaprojektowane wieszaki pozwalają na efektywny przepływ powietrza, skracając czas schnięcia do minimum. Ten specjalistyczny model szafy dostępny jest również w wersji z pompą ciepła dla maksymalnych oszczędności energii elektrycznej.

Właściwe czyszczenie i pielęgnacja mundurów strażackich są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa strażaków podczas wykonywania akcji ratowniczych i gaśniczych. Jest to niemożliwe w warunkach domowych, dlatego jednostki strażackie korzystają z profesjonalnych pralni lub decydują się otworzenie własnej pralni wewnątrz obiektu. Każde z tych rozwiązań zapewni bezpieczeństwo i spokój ducha strażakom oraz ich najbliższym.