Wybór suszarki przemysłowej do pralni – przegląd dostępnych rozwiązań

Suszarki przemysłowe do ubrań

Profesjonalna suszarka bębnowa jest niezbędnym elementem wyposażenia prawie każdej pralni. Odgrywa jedną z kluczowych ról w całym procesie prania. Jej głównym zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wilgoci z materiałów, ale musi odbywać się to przy jednoczesnym dbaniu o tkaniny: zachowaniu jakości i przedłużeniu ich trwałości.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń pralniczych. Właściciel pralni lub osoba decyzyjna w firmie staje przed wieloma możliwościami. Tylko na który model suszarki przemysłowej się zdecydować? Najprościej jest skontaktować się z dostawcą sprzętu pralniczego, który przedstawi dostępne opcje i pomoże dokonać wyboru. Taka konsultacja jest konieczna, ponieważ rodzaj przemysłowej suszarki do ubrań zależy od specyficznych potrzeb i wymagań danej branży.

Suszarki przemysłowe do pralni – na co zwrócić uwagę?

Dwie Panie w pralni wkłądające pranie do przemysłowej pralki i suszarki.
Dwie panie w pralni niosące ułożone ręczniki. W tle przemysłowe urządzenia: pralki i suszarki

Rodzaje suszarek przemysłowych do ubrań oraz podział ze względu na sposób usuwania wody.

  1. Przemysłowe suszarki bębnowe

To najbardziej powszechny rodzaj sprzętu pralniczego służący do suszenia tkanin. Jak sama nazwa wskazuje proces suszenia odbywa się w bębnie wypełnionym gorącym powietrzem, który obraca się wokół osi. Suszarki bębnowe możemy podzielić ze względu na metodę odprowadzania pary wodnej. Wyróżniamy 2 rodzaje:

– Suszarki wywiewowe (inaczej: wentylacyjne, wydechowe) powstająca podczas suszenia para wodna odprowadzana jest do kanału wentylacyjnego i ulatnia się na zewnątrz. Wymagane jest zatem podłączenie suszarki do kanału odprowadzającego powietrze z parą wodną na zewnątrz pomieszczenia. Podłączenie odbywa się z pomocą rury o długości minimum 150cm do przewodu kominowego lub szybu wentylacyjnego. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie w profesjonalnych suszarkach dedykowanych dla obiektów pralniczych. Przy wyborze tego typu suszarki kluczowa jest jej lokalizacja w pomieszczeniu – najlepiej jak najbliżej kratki wentylacyjnej.

– Suszarki kondensacyjne – nie wymagają podłączenia do systemu wentylacji. Usuwanie wody odbywa się w kondensatorze, gdzie para wodna zostaje skroplona. Odprowadzana jest dalej do kanalizacji za pomocą odpływu grawitacyjnego. To rozwiązanie stosowane jest najczęściej w suszarkach półprzemysłowych oraz domowych. Istnieją modele suszarek przemysłowych kondensacyjnych, mają one jednak małą ładowność (wsad ok. 6kg).

Zaletą suszarek kondensacyjnych jest niewątpliwie brak wymagań związanych z ustawieniem i możliwościami lokalowymi. Należy jednak wiedzieć, że proces suszenia w suszarkach kondensacyjnych jest dużo dłuższy niż w suszarkach wydechowych. Dla przykładu: suszarka wywiewowa o ładowności 6 kg wysuszy pranie już w 30-35 minut. Proces suszenia w suszarce kondensacyjnej o takim samym wsadzie potrwa aż 2-2,5 godziny, co wiąże się z większym zużyciem energii.

  1. Bębnowe suszarki kondensacyjne z pompą ciepła

Przemysłowa suszarka z pompą ciepła jest typem suszarki kondensacyjnej, w której ewakuacja pary wodnej odbywa się poprzez jej skroplenie i odprowadzenie do kanalizacji. W przypadku suszarek z pompą ciepła zasada odprowadzania wody jest taka sama, a różnica między nimi polega na innym sposobie ogrzewania powietrza do suszenia. Tradycyjne suszarki kondensacyjne ogrzewają powietrze za pomocą grzałek elektrycznych. Suszarki z pompą ciepła wykorzystują technologię pomp ciepła do odzyskiwania i ponownego wykorzystania ciepłego powietrza, dzięki zamkniętemu obwodowi chłodniczemu składającego się z czynnika chłodzącego i kompresora.

Jest to idealne rozwiązanie dla instalacji, gdzie nie można zrobić wydechu powietrza oraz dla instalacji, gdzie chcemy ograniczyć koszty suszenia (nawet o 60%!).
Dużą wadą suszarek kondensacyjnych był długi czas suszenia. W przemysłowych suszarkach z pompą ciepła ta kwestia wygląda zupełnie inaczej. Electrolux Professional opatentował rozwiązania, dzięki którym oszczędność energii nie ma wpływu na czas suszenia tkanin. Czas całego procesu suszenia trwa prawie tyle samo, co w powszechnie stosowanych suszarkach wydechowych.

Jedyną wadą profesjonalnych suszarek bębnowych z pompą ciepła jest cena – wyższa od tradycyjnych suszarek. Jednak obecna sytuacja na rynku instalacyjno – grzewczym skłania do wielu przemyśleń i myślenia perspektywicznego. Zakup przemysłowej suszarki z pompą ciepła traktowany jest przez pralnie jako inwestycja, a nie koszt. Długoterminowe korzyści w postaci niższych rachunków są kluczowym czynnikiem skłaniającym pralników do takich inwestycji.

Przemysłowe suszarki z pompą ciepłą to obszerny temat. Wszystkie cechy, parametry, wady i zalety opisaliśmy szczegółowo w artykule poświęconym w całości suszarkom przemysłowym z pompą ciepła: https://abrilux.pl/suszarka-bebnowa-z-pompa-ciepla-do-pralni/

  1. Szafy suszące

Suszenie odzieży w szafach suszących odbywa się bez jakiejkolwiek akcji mechanicznej. Ubrania umieszczane są na wieszakach, a buty na półkach. Podgrzewane grzałkami powietrze wewnątrz szafy jest przepuszczane przez wentylator, który zapewnia jego cyrkulację i równomierne rozprowadzenie między ubraniami. Wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz szafy suszącej przez przewód lub ogólny system wentylacji.

Jest to najlepsza metoda suszenia dużych lub delikatnych rzeczy, którym nie służy akcja mechaniczna, do jakiej dochodzi w suszarkach bębnowych. Polecana szczególnie do suszenia odzieży roboczej i sportowej oraz delikatnych materiałów, takich jak aksamit, wełna, len i jedwab.

Szafy suszące są najczęściej stosowane w pralniach jednostek straży pożarnej. Ubrania strażackie wykonane z Nomexu wymagają szczególnego traktowania nie tylko podczas prania i impregnacji, ale również suszenia. Dla tego segmentu Electrolux zaprojektował dedykowany model szafy suszącej DC6-15WW.

Rodzaje podgrzewu w suszarkach.

W bębnowych suszarkach przemysłowych wyróżnia się cztery główne rodzaje grzania: elektryczne, gazowe, parowe oraz zasilane energią odnawialną (pompa ciepła).

  1. Elektryczne suszarki przemysłowe: powietrze wewnątrz suszarki jest podgrzewane przez elementy grzejne (grzałki/zespoły grzewcze) zasilane prądem elektrycznym. Moc grzałek w suszarkach przemysłowych do ubrań wynosi od kilkuset do kilku tysięcy watów. Lokal, w którym znajduje się pralnia musi być zatem przygotowany do większego poboru energii elektrycznej. Obecnie jest to dość kosztowana metoda grzania, szczególnie w przypadku suszarek z dużą ładownością o wysokim zużyciu energii.
  2. Gazowe suszarki przemysłowe: wyposażone w planik gazowy, który spala gaz (propan-butan, LPG, gaz ziemny). Wygenerowane gorące spaliny trafiają do wymiennika ciepła i dalej trafiają do bębna/komory suszącej w postaci gorącego powietrza. Jest to najpopularniejszy rodzaj grzania stosowany w pralniach ze względu na efektywność i wydajność. Pomieszczenie pralni musi być dostosowane pod taki typ suszarki m.in. pod względem wentylacji.
  3. Parowe suszarki przemysłowe: medium grzewcze to para wodna, która jest generowana w oddzielnym urządzeniu, takim jak kocioł grzewczy. Następnie jest wprowadzana do komory suszenia, gdzie oddaje ciepło. Jest to wydajna metoda, szczególnie w pralniach z dostępem do źródła pary wodnej. Oprócz oszczędności energii, dodatkowym atutem suszarek parowych jest redukcja zagnieceń oraz ochrona delikatnych tkanin.
  4. Suszarki przemysłowe z pompą ciepła: zasilane energią odnawialną. Suszarka bębnowa jest wyposażona w pompę ciepła, która nagrzewa powietrze zużywając przy tym małe ilości energii. Jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne, o bardzo niskich kosztach eksploatacji i wysokiej wydajności.

W niektórych modelach suszarek można zastosować kombinację powyższych metod grzania. Taka elastyczność pozwala na dostosowanie procesu suszenia do różnych rodzajów odzieży i tkanin oraz osiągnięcie optymalnych rezultatów.

Wybór odpowiedniej metody podgrzewu suszarki w pralniach zależy od efektywności energetycznej, kosztów operacyjnych, dostępności paliwa lub energii elektrycznej oraz wymagań procesu suszenia. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale niewątpliwie kluczowym kryterium wyboru są niskie koszty eksploatacji urządzenia.

Wielkość wsadu przemysłowych suszarek bębnowych.

Electrolux Professional oferuje szeroki wybór suszarek przemysłowych dedykowanych dla pralni przemysłowych i komercyjnych. Występują w różnych konfiguracjach, a ich ładowność wynosi od 6 do 60kg. Optymalna wielkość załadunku suszarki zależy od mocy przerobowych pralni oraz pralek, w jakie jest wyposażona. Oto szybki przegląd ładowności przemysłowych suszarek Electrolux:

– Suszarki kondensacyjne: przemysłowa TD6-6 (6kg) oraz półprzemysłowa TE1120 (8kg).

– Suszarki przemysłowe w wersji wywiewowej z wsadem: 6, 7, 10, 14, 16, 20, 30, 37, 45, 60 kilogramów oraz model półprzemysłowy TE1220 o ładowności 12kg.

Suszarki przemysłowe kondensacyjne z pompą ciepła z wsadem: 7, 10, 14, 20 kilogramów.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Ergonomia
Maszyny pralnicze Electrolux posiadają certyfikowaną, ergonomiczną konstrukcję, która jest skoncentrowana na człowieku. Są projektowane z myślą o użytkownikach, którzy korzystają z nich na co dzień. Jej celem jest to, aby operatorzy suszarek czuli się mniej obciążeni i nie odczuwali napięć podczas obsługi maszyn i ich konserwacji. Suszarki bębnowe Electrolux charakteryzują się m.in. idealną wysokością drzwi, ich płynnym otwieraniem i zamykaniem, szkłem izolującym od gorącego powietrza, trwałą konstrukcją oraz ergonomicznym umiejscowieniem sterownika i filtra pruszu. Pozwala to na wygodniejszą i wydajniejszą pracę, bo wszelkie powtarzające się ruchy są mniej męczące.
Departament Pracy i Przemysłu w Stanie Waszyngton potwierdził, że innowacje dot. ergonomii przyczyniają się do zmniejszenia ilości zwolnień lekarskich o 75% i wzrostu wydajności o 25%.

Długoterminowe oszczędności oraz wydajność
Przemysłowe Suszarki Electrolux Professional wyposażone są w innowacyjne funkcje pozwalające na oszczędność czasu i pieniędzy. Celem jest wysuszenie dużej ilości prania w jak najkrótszym czasie, przy jednoczesnym dbaniu o tkaniny oraz niskim koszcie eksploatacji. Użycie nowoczesnych, zaawansowanych technologii skracających czas suszenia przyczynia się do oszczędności energii nawet o 60%.

– Funkcja „Moisture Balance” pozwala na utrzymanie optymalnej wilgotności. Zatrzymuje proces suszenia we właściwym czasie, aby zaoszczędzić na kosztach energii.
– Odwrotny kierunek pracy bębna (rewers) minimalizuje zagniecenia tkanin oraz skraca czas suszenia.
– Drum Speed – regulacja prędkości obrotowej bębna pozwala na pełną kontrolę akcji mechanicznej dostosowując ją do rodzaju tkaniny.
– Funkcja „Adaptive Fan”, czyli adaptacyjne sterowanie wentylatorem – automatyczne dostosowanie prędkości wentylatora w celu skrócenia czasu suszenia, oszczędności energii i zapewnienia równomiernego rezultatu suszenia.

Suszarki Electrolux posiadają najkrótszy czas suszenia na rynku: 16kg w 42 minuty (przy znamionowej pojemności, 100% bawełny o początkowej wilgotności 50% osuszany do 0% wilgotności).

Rozwiązania w czasie rzeczywistym
Możliwość monitorowania statusu i wydajności suszarki z dowolnego miejsca. Electrolux OnE Laundry to cyfrowe rozwiązanie pozwalające na zdalną kontrolę nad procesem prania i suszenia. Użytkownik ma podgląd na wszystkie kody błędów, czas pracy urządzenia, czas oczekiwania, wykresy porównawcze i wiele innych. Monitorowanie pracy urządzeń w pralni pozwala m.in. na optymalizację przepływu pracy i wyników finansowych oraz uniknięcie przestojów.