Dlaczego warto wybrać suszarkę z pompą ciepła?

Suszarki przemysłowe do pralni z pompą ciepła

Spis treści

Przemysłowa suszarka bębnowa z pompą ciepła - zasada działania oraz budowa.

Suszarka bębnowa wyposażona jest w skrzynię z pompą ciepła. Składa się ona z 4 głównych elementów: sprężarki (1), skraplacza (2), zaworu rozprężnego (3) oraz parownika (4). Pompa ciepła jest układem zamkniętym, w którym czynnik chłodniczy naprzemiennie przechodzi ze stanu ciekłego do gazowego.

Pompa ciepła - opis budowy

Działanie pompy ciepła przedstawione jest na poniższym schemacie. Trzy kroki oznaczone strzałkami A, B oraz C opisują przepływające powietrze, dla którego zmieniają się właściwości.Strzałka A to zimne i wilgotne powietrze wydobywające się z maszyny po zebraniu wody z odzieży. Przechodzi ono przez „zimną stronę”, czyli parownik niskociśnieniowy (4), co powoduje tworzenie się skroplin. Skropliny, wydostają się z urządzenia przez wąż wodny (6). Gromadzenie się wody w parowniku powoduje powstanie zimnego, ale suchego powietrza – strzałka B. Przechodzi ono przez system i dociera do „gorącej strony”, czyli skraplacza wysokiego ciśnienia (5). Zanim powietrze zostanie przetransportowane do maszyny w celu ponownego obiegu przez mokrą odzież jest ponownie podgrzewane (strzałka C), zbierając przy tym pozostałą wilgoć.

Pompa ciepła - zasada działania

Suszarki bębnowe z pompą ciepła charakteryzują się systemem zamkniętym, co oznacza brak spalin. Maszyna wykorzystuje powietrze poprzez jego recyrkulację. Powietrze krąży w kółko i nie ma żadnego wylotu, aby pozbyć się zimnego, wilgotnego powietrza. Zamiast tego powietrze jest podgrzewane przez pompę ciepła. Ogrzane powietrze przenika odzież przez tzw. półosiowy/promieniowy przepływ powietrza i zbiera wilgoć z odzieży. Wilgotne powietrze przechodzi najpierw przez zwykły filtr, a następnie specjalny filtr wstęgowy. Za pomocą koła wentylatora powietrze może być ponownie zawracane do bębna i ogrzewane przez system grzewczy.

Skrzynia z pompą ciepła może być w łatwy sposób wymontowana z maszyny, aby mieć szybki i wygodny dostęp do ważnych podzespołów. Takie rozwiązanie usprawnia serwisowanie oraz konserwację suszarki.

Suszarka z pompą ciepła zużycie prądu oraz czas suszenia.

Przemysłowe suszarki bębnowe z pompą ciepła są dużo bardziej energooszczędne niż tradycyjne modele wyposażone w inny rodzaj grzania. Wysokość zużycia energii elektrycznej przez suszarkę z pompą ciepła zależy od kilku czynników:
– pojemności suszarki
– wybranego programu suszenia
– stopnia wilgotności odzieży
– efektywności danego modelu suszarki.

Dotychczas przemysłowa suszarka elektryczna zużywała nawet do 4 razy więcej energii, niż pralnico-wirówka. Specjalne pompy ciepła opatentowane przez Electrolux Professional zostały wyposażone w najnowocześniejsze technologie. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej podczas procesu suszenia jest takie samo jak w pralce. Zastosowanie takiego rozwiązania przyczynia się do realnych oszczędności energii – o 60% niższe zużycie niż w tradycyjnych suszarkach.

Rozwiązania opatentowane przez Electrolux Professional obalają mit, że suszarki z pompą ciepła suszą znacznie dłużej niż tradycyjne suszarki. Oszczędność energii nie ma znaczącego wpływu na czas suszenia tkanin. Proces suszenia trwa prawie tyle samo, co w popularnie stosowanych suszarkach wydechowych o zasilaniu elektrycznym.

Dla przykładu przedstawiamy dane zużycia mediów dla suszarki przemysłowej Electrolux TD6-20 (16,4-20kg). Przy pojemności znamionowej 1:22 dla 100% wsadu bawełnianego o 50% początkowej wilgotności, wysuszonego do 0%:

Przemysłowa suszarka do ubrań z pompą ciepła – zalety.

Oszczędności energii elektrycznej – niskie koszty eksploatacji.
Ze względu na gwałtowny wzrost rachunków za prąd, coraz więcej klientów decyduje się na zakup suszarki z pompą ciepła. Innowacyjne technologie zastosowane w suszarkach z pompą ciepła marki Electrolux Professional, pozwalają klientom zaoszczędzić, aż do 60% energii elektrycznej. Jednocześnie zachowana jest najwyższa jakość suszenia i wysoka wydajność. Gwarantuje to szybki zwrot inwestycji.

Wysoka wydajność.
Średni czas procesu suszenia przez suszarki z pompą ciepła jest porównywalny do standardowych suszarek z wydechem. Zostało to osiągnięte dzięki kompaktowej konstrukcji, optymalnemu przepływowi powietrza oraz dodatkowym funkcjom (m.in. kontroli wilgotności, adaptacyjnemu sterowaniu wentylatorem). Dzięki większej przepustowości maszyn, pralnia może wyprać i wysuszyć więcej, unikając niepotrzebnych przestojów.

Oszczędność miejsca, łatwa instalacja.
Suszarkę do ubrań z pompą ciepła można zainstalować i uruchomić niemal w każdym pomieszczeniu. Zajmuje ona niewielką powierzchnię, nie potrzebuje wywiewu, wentylacji ani systemu chłodzenia wody. W efekcie minimalizuje to koszty instalacji. Dodatkowo praca suszarki nie wpływa znacząco na temperaturę panującą w pomieszczeniu.

Wpływ na środowisko.
Emisja gazów cieplarnianych została zmniejszona o 33% w kg CO2 (podczas jednego cyklu suszenia). Suszarka bębnowa z pompą ciepła nie uwalnia do atmosfery mikro-kłaczków i emituje mniej hałasu w porównaniu z tradycyjną suszarką wywiewową. Wybierając tego typu rozwiązanie zmniejszamy negatywny wpływ, jaki wywieramy na środowisko.

Dostępne modele profesjonalnych suszarek Electrolux z pompą ciepła.

Electrolux Professional w swojej ofercie posiada 4 modele suszarek bębnowych z pompą ciepła:

Suszarka bębnowa Electrolux TD6-7 (7kg)

Suszarka bębnowa Electrolux TD6-10 (10kg)

Suszarka bębnowa Electrolux TD6-14 (14kg)

Suszarka bębnowa Electrolux TD6-20 (20kg).

Aby poznać czas oczekiwania na dostawę oraz cenę, skontaktuj się z firmą zajmującą się sprzedażą wyposażenia pralni: https://abrilux.pl/kontakt/